Divadlo “Milada”

V úterý 9. 4. jsme si odpočinuli od každodenních projekcí dokumentárních filmů a přivítali jsme v Malé scéně studenty právnické fakulty Univerzity v Brně, kteří secvičili vystoupení s názvem “Milada”.

Představení, jak už sám název napovídá, pojednává o sérii vykonstruovaných soudních procesů s Miladou Horákovou a jejími společníky. Jednalo se o vyřízení účtů s posledním odporem lidí, pro které demokracie byla skutečnou hodnotou, za kterou je třeba bojovat.

Inscenace byla přímo postavena na zápisech ze skutečných soudních líčení, které protkala chytrými metaforami, které jen umocnily zážitek z vystoupení.
Obrazné vylíčení obžalovaných jako provazochodce, který balancuje nad propastí, zatímco do něj z obou stran strkají prokurátoři, tanečníka, který tančí slovní i fyzický duet se žalobkyní, nebo poslušné “kočičky”, která je vycvičená, aby zapanáčkovala, když dostane povel, je mistrný tah ze strany režisérky Markéty Štěpáníkové.

Další inovací představení bylo, že ústřední postava Milady Horákové byla hrána hned třemi herečkami – každá představovala jinou část Miladiny osobnosti.
Herecké výkony všech účinkujících byly výborné – obzvláště záporné role byly zahrané natolik temperamentně a agresivně, že se obecenstvo daleko snáze vžilo do této doby bezpráví.
Hrané představení bylo doprovázeno dobovou hudbou a záběry ze soudního líčení, což jen napomáhalo budování atmosféry.

Po představení nám své zážitky sdělil návštěvník inscenace Jan Blaško. Pro něj bylo představení velmi emotivním zážitkem a nostalgickým výletem do doby, ve které sám žil.

Přejeme hercům hodně úspěchů s jejich představením a doufáme, že se líbilo návštěvníkům stejně, jako nám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *