Jeden svět Ústí nad Orlicí

Jeden svět

festival dokumentárních filmů o lidských právech

25. března — 1. dubna 2023

Malá scéna Ústí nad Orlicí

Jeden svět ústí nad orlicí - Cena Bezpečí

Cena Bezpečí

Program

25. 3. 2023
Nevinnost / Innocence

Nevinnost / Guy Davidi / Dánsko, Izrael, Finsko, Island / 2022 / 100 minut

Podle režiséra Guye Davidiho Izrael není místem, kde by měla místo dětská nevinnost. Film premiérově uvedený na benátském festivalu odkrývá tragické dopady izraelského militarismu na životy tamní mládeže, odmala připravované k obraně vlasti.

V Izraeli je vojenská služba povinná pro všechny starší 18 let. Na osobní identitu a hodnoty se neberou ohledy. Indoktrinace militantní ideologií začíná již ve školkách. S narůstajícím věkem se výchova dětí k válce zintenzivňuje, bojový výcvik a střelba ze samopalů se stávají samozřejmou součástí dospívání. Vyprávění založené na autentických deníkových záznamech a domácích videích odhaluje vnitřní zápas mladých lidí, kteří do armády narukovat nechtěli, ale nakonec ve službě přišli o život. Mrazivě poetický film je obžalobou izraelské vlády, pro kterou mrtvé děti nepředstavují selhání systému, ale špatné PR.

Návštěvníci / The Visitors + DEBATA

Návštěvníci / Veronika Lišková / Česká republika, Norsko, Slovensko / 2022 / 83 minut

Antropoložka Zdenka se s rodinou odstěhovala na Špicberky. I když do Norska přijela polární komunitu zkoumat, snaží se do ní také zapadnout. To je ovšem ještě těžší než místní klimatické podmínky.

Zdenka se s manželem a třemi syny usadila na tak nepravděpodobném místě, jako je Longyearbyen, nejsevernější město světa. Norské souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu je místem, které by ráda považovala za domov. Jenže její ideály brzy tají jako ledovce v důsledku klimatické změny. Antropoložka vede rozhovory v místními obyvateli o tom, jak se proměňuje multikulturní komunita v důsledku globalizace. Brzy odhalí, jak chladné jsou vztahy mezi původním obyvatelstvem a nově příchozími v této už tak ledové krajině. Sama se tak ve zdejší komunitě stává personou non grata. Režisérce Veronice Liškové se podařilo natočit portrét polárního mikrokosmu a zároveň ukázat syrovost současného globalizovaného světa.

+ DEBATA: Mgr. Zdenka Sokolíčková, Ph.D. – kulturní a sociální antropoložka hlavní aktérka filmu

Farmář a hipster / The Farmer and the Hipster + SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ a DEBATA

Farmář a hipster / Kurt Langbein / Rakousko / 2022 / 97 minut

Setkání dvou odlišných světů, městského a venkovského, v kulisách dechberoucí přírody rakouských Alp je výjimečným příkladem dialogu mezi těmi, kteří o sobě nevědí téměř nic, přestože žijí nedaleko od sebe.

Vídeňský novinář a právník Florian přijme výzvu zemědělce Christiana, aby si zkusil život na jeho alpské farmě. Opouští bezpečí své sociální bubliny a vydává se do světa, o jehož fungování dosud neměl ani ponětí. Co se zprvu jeví jako zajímavé dobrodružství, se však ukazuje být náročným životem plným tvrdé práce a překážek, v němž o dalších osudech farmy rozhodují výkyvy počasí i rozhodnutí v dalekém Bruselu. Humorně laděný film dokumentuje vznik nečekaného přátelství dvou velmi odlišných mužů. Sleduje ale také způsob udržitelného farmaření, které ještě nedávno bylo normou, zatímco dnes v konkurenci průmyslových velkochovů zvířat a zemědělské produkce bojuje o přežití.

+ DEBATA: Věra Bulvová, farmářka z Makova u Litomyšle, Ing. Andrea Hrabalová – předsedkyně České technologické platformy pro ekologické zemědělství

26. 3. 2023
Postpráce / After Work

Postpráce / Erik Gandini / Itálie, Norsko, Švédsko / 2023 / 81 minut

Situaci na trhu práce čekají v blízké budoucnosti velké změny. Kvůli rapidnímu rozmachu automatizace mohou zaniknout stovky milionů pracovních míst. Jak by to ovlivnilo naši společnost?

Vztah lidí k práci je rozporuplný. Na jednu stranu představuje práce pro spoustu lidí na celém světě přítěž a pouhý zdroj obživy. Na druhou stranu přibývá počet workoholiků, pro něž je jejich zaměstnání jedinou životní náplní. Rozvoj robotů a strojového učení by tak mohl být pro celé lidstvo splněným snem, namísto toho však vzbuzuje spíše obavy – nikdo si dnes nemůže být jistý, kdy ho umělá inteligence nahradí. Snímek proslulého režiséra Erika Gandiniho (Švédská teorie lásky) zachycuje různé podoby práce v Jižní Koreji, USA, Itálii a Kuvajtu a pokouší se předestřít odpovědi na existenciální otázky týkající se vyvážení pracovního života a volného času.

Peníze zdarma / Free Money + DEBATA

Peníze zdarma / Sam Soko, Lauren DeFilippo / Keňa, USA / 2022 / 77 minut

Nezisková organizace GiveDirectly zahájila experiment zaměřený na boj s chudobou. Vybraným vesničanům v Keni posílá nepodmíněný příjem a sleduje, jak se v průběhu prvních let projektu mění jejich životy.

Dospělí obyvatelé tří vesnic v Keni mají po dobu dvanácti let dostávat dvacet dva dolarů měsíčně. Právě tolik by jim podle neziskovky GiveDirectly mělo stačit na to, aby se vymanili z bídy. Dostávat peníze zadarmo vypadá na první pohled ideálně, pak ale přijde první splátka a komunita se začne měnit. Někteří mohou začít chodit do školy. Jiní si opraví dům, vykopou studnu nebo si koupí krávu. Jenže za čísly se skrývají osudy konkrétních lidí. Jejich příběhy se organizaci zaměřené na výsledek do tabulek a analýz zachytit nepodařilo. GiveDirectly narýsovala pomyslnou čáru – lidé na jedné straně dostali šanci na lepší život, ti na straně druhé už ne. Experiment tak změnil také vztahy mezi komunitami i příbuznými.

+ DEBATA: Mgr. Zuzana Uhde, Ph.D., pracovnice Sociologického ústavu AV ČR, zabývá se mimo jiné problematikou nepodmíněného příjmu

27. 3. 2023
Nejdelší odloučení / The Longest Goodbye + DEBATA

Nejdelší odloučení / Ido Mizrahy / Izrael, USA / 2022 / 87 minut

V nadcházejícím desetiletí vyšle NASA k rudé planetě první astronauty*ky. Let k Marsu potrvá devět měsíců. Jak se během této doby promění lidská psychika v izolovaném prostředí a při omezeném sociálním kontaktu?

Úkolem psychologů pod vedením doktora Al Hollanda je připravit posádku nejdelší vesmírné mise v historii astronautiky na podmínky, ve kterých se zatím žádný člověk nikdy neobjevil. Uvnitř kovové kapsle pohybující se němým vesmírem zažívají astronauti dlouhodobé odloučení od mateřské planety, rodiny, přátel, civilizačních jistot i rozmanitého prostředí, které jim na Zemi zajišťují život v bezpečí a komfortu. Psychologické výzkumy nebo příklady využití současných technologií umělé inteligence nám připomínají, že za technologickým inženýrstvím plným nejpřesnějších fyzikálních výpočtů stojí lidé, jejichž duševní zdraví bude mít vliv na úspěšnost mise.

+ DEBATA: Aleš Svoboda, pilot stíhacího letounu Gripen, záloha do nového týmu astronautů Evropské vesmírné agentury (ESA)

28. 3. 2023
Cestování očima Přémy

Přemysl Fabiánek / přednáška a beseda / 60 minut

Přemysl Fabiánek je dvaadvacetiletý ústecký rodák, který se už od malička zajímá o všelijaké živočichy, za nimiž se vydává do různých konců světa. Mimo jiné působí jako učitel a mistr odborného výcviku na střední škole v Litomyšli. Tento vášnivý cestovatel a chovatel cizokrajných zvířat se s návštěvníky podělí o své zážitky z cest, dozvíte se mnoho zajímavých poznatků o afrických zemích jako je Maroko, Madagaskar a mnoho dalších z celého světa, včetně podrobností o fauně a flóře jednotlivých států, na což volně naváže jeho beseda, během které se budete moci na cokoliv zeptat a debatovat s ním o tom, co vás zajímá.

Bobi Wine: Prezidentské reggae / Bobi Wine: The People's President

Bobi Wine: Prezidentské reggae / Christopher Sharp, Moses Bwayo / Uganda, Velká Británie, USA / 2022 / 114 minut

Uganda je demokracií jen na papíře. O tom se přesvědčil i charismatický opoziční politik a populární reggae hudebník Bobi Wine, když během prezidentské kampaně čelil špinavým praktikám svého politického soupeře. Dokument vypráví příběh zrodu politické hvězdy.

V Ugandě léta vládl diktátor Idi Amin. Když jej v roce 1986 vystřídal Yoweri Museveni, lidé doufali v nový začátek. Místo toho došlo k nárůstu korupce, neskončilo ani zatýkání a mučení názorových oponentů. Lidovým hrdinou se stal zpěvák z ghetta Robert Kyagulanyi, známější jako Bobi Wine. V roce 2021 se rozhodl kandidovat na prezidenta. Film natočený s naléhavostí jeho chytlavých protestsongů se nejdříve ohlíží za Wineovým rychlým politickým vzestupem. Následně zaznamenává průběh kampaně, odehrávající se kvůli násilným incidentům v atmosféře strachu a nejistoty. Politik reprezentující stanovisko velké části obyvatelstva přesto neztrácí víru v demokracii.

+ DEBATA: doc. PhDr. Jan Klíma – historik, vysokoškolský pedagog, odborník na dějiny Afriky, významná osobnost našeho regionu

29. 3. 2023
Šťastný člověk / A Happy Man

Šťastný člověk / Soňa G. Lutherová / Česká republika, Slovensko / 2023 / 81 minut

V časosběrné observaci přináší režisérka a sociální antropoložka Soňa G. Lutherová intimní portrét rodiny, ve které jeden z rodičů prochází procesem tranzice.

Marvin je trans muž žijící v dlouhodobém manželském vztahu s partnerem Ivanem a jejich dvěma dětmi ve Švédsku. Nečekané několikaměsíční odloučení od domoviny a zpomalení celého procesu fyzické i právní změny pohlaví během pandemie covidu-19 zintenzivňuje společné soužití mezi partnery a potomky, vztahy s příbuznými a nejbližšími lidmi z práce. Období tlumeného bezčasí nabízí protagonistům*kám filmu prostor pro vzájemnou podporu, přijetí Marvinovy genderové identity a redefinici rolí uvnitř rodiny. Důležitou úlohu při objevování a prožívání své trans autenticity pro Marvina hraje psaní LGBTQ+ románů, ve kterých si vytvořil své mužské alter ego.

Iluze hojnosti / The Illusion of Abundance + DEBATA

Iluze hojnosti / Matthieu Lietaert, Erica Andrea Gonzalez Ramirez / Belgie, Kolumbie / 2022 / 60 minut

Máxima, Bérta a Carolina jsou latinskoamerické aktivistky. Neúnavně bojují proti brutálním způsobům, které nadnárodní společnosti uplatňují vůči přírodě a původním obyvatelům v Peru, Hondurasu a Brazílii.

Máximu, která se bránila násilnému vyhoštění ze svého pozemku v blízkosti zlatého dolu v peruánské Cajamarce, krutě zbili. Honduraskou novinářku Bértu Cáceres, která poukazovala na pochybení developerů v projektu obřích hydroelektráren na honduraské řece Gualcarque, zavraždili. Carolina se zase snaží dostat před soud viníky, kteří stojí za 272 lidskými oběťmi katastrofálního protržení přehrady s toxickým odpadem v tradičním brazilském hornickém regionu Minas Gerais. Nitky všech tří případů se v investigativním dokumentárním filmu sbíhají do globálního řetězce vedoucího z Latinské Ameriky přes vlivné evropské banky až k asijským odběratelům.

+ DEBATA: Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D. politoložka se zaměřením na Latinskou Ameriku, primátorka Hradce Králové

30. 3. 2023
Naděje až do konce / Keeping the Faith + DEBATA

Naděje až do konce / Veronika Stehlíková / Česká republika / 2022 / 89 minut

Do života čtyř postav filmu zasáhla amyotrofická laterální skleróza. S nevyléčitelnou nemocí se každá z nich snaží vypořádat tak, aby co nejsmysluplněji naplnila zbývající čas.

Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové přibližuje život s nervosvalovým onemocněním ALS, které způsobuje postupné slábnutí svalů a končí celkovou paralýzou. Léčba zatím neexistuje. Průměrná délka dožití je dva až pět let. Alena, Jarča, Tomáš a Vladimír jsou si této nezvratnosti vědomi. V průběhu čtyřletého natáčení přesto neztrácejí naději. Se zapojením všech sil, fyzických i mentálních, a s podporou rodiny a přátel dál cestují, tancují, milují… Z vnímavé observace všednodenních situací nenuceně vyvstávají nejen dojemné, ale nejednou i nečekaně humorné momenty.

+ DEBATA: Veronika Stehlíková – režisérka, Tomáš Svoboda – kameraman + zástupce pomáhajícího spolku Alsa z.s.

31. 3. 2023
Setkání s Jaroslavem Kmentou

DOPROVODNÝ PROGRAM / Jaroslav Kmenta – novinář, autor knih Ruská mafie, Babišovo Palermo I a II, Rudý Zeman a dalších

Jaroslav Kmenta je jedním z nejzkušenějších investigativních novinářů Česka. Představí svou poslední knihu Ruská
mafie, která pojednává o vzniku organizovaného zločinu v Česku, na jehož počátku stála v devadesátých letech ruská
mafie. Tato dekáda připomínala třicátá léta minulého století v americkém Chicagu. Jedná se o první knihu z plánované
série Polosvět. Kmenta je spoluzakladatel magazínu Reportér, ve kterém se věnuje investigativní žurnalistice. Je také
autorem devítidílného podcastového projektu Prohnilí na Seznam zprávách.

Východní fronta / Eastern Front + DEBATA

Východní fronta / Vitaly Mansky, Yevhen Titarenko / Česká republika, Lotyšsko, Ukrajina / 2023 / 98 minut

Po začátku války na Ukrajině se okamžitě zformovaly skupiny dobrovolníků poskytující první pomoc vojákům na frontě. Snímek Vitalije Manského zachycuje působení jedné z nich v prvních šesti měsících války.

Druhý autor filmu, Jevhen Titarenko, působil jako zdravotník již po anexi Krymu v roce 2014. V únoru 2022 neváhal a se svými přáteli se opět přidal do praporu dobrovolných zdravotníků, jejichž práce sestává zejména z převozu raněných vojáků do nemocnice. Prostřednictvím kamery umístěné na Jevhenově uniformě film diváky nemilosrdně vtahuje do nitra kruté reality války. Uprostřed zničené krajiny, za dunění výbuchů a sténání raněných zůstává morálka dobrovolníků překvapivě vysoká. Drásavé záběry z akce pak ostře kontrastují se scénami odpočinku daleko od fronty.

+ DEBATA: Miroslav Karas – novinář, zpravodaj ČT v Rusku, ředitel televizního studia Ostrava, Vasyl Kapustej – student právnické fakulty UP Olomouc, zprostředkovatel pomoci českých dárců do Bachmutu a dalších míst fronty

1. 4. 2023
Dívčí gang / Girl Gang + DEBATA

Dívčí gang / Susanne Regina Meures / Švýcarsko / 2022 / 54 minut

Leonie je influencerka a na sociálních sítích ji sleduje už přes milion a půl lidí. Ve svých teenagerovských letech tráví většinu času, kdy není ve škole, prací na kampaních pro globální značky, které ji za to zahrnují svými produkty a platí nemalé sumy. Ale všechno má svou cenu.

Třináctiletá Melanie po ničem netouží víc než setkat se se svým idolem z Instagramu – o rok starší influencerkou Leonie. Sama žije osamělý život daleko od Berlína a veškerý čas, kdy nespí, tráví prací na fanouškovské stránce věnované právě svému vzoru. Netuší, co všechno musela populární teenagerka své kariéře obětovat a jak obrovský tlak na ni sociální sítě vytvářejí. Veškerý management spojený s jejími kampaněmi vykonávají sami rodiče v domnění, že jí plní sen. Podle svých slov chtějí pro svou dceru lepší budoucnost, než měli oni sami. Zdánlivě pohádkový život dobře fungující rodinné firmy narušují výpady hejtrů, podle nichž jsou Leoniina vyretušovaná videa plytká a její rodiče se chovají jako vykořisťovatelé.

+ DEBATA: Mgr. Marie Heřmanová, Ph.D – věnuje se digitální antropologii, zkoumá sociální média a kulturu influencerů

Kuciak: Vražda novináře / The Killing of a Journalist + SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ a DEBATA

Kuciak: Vražda novináře / Matt Sarnecki / Česká republika, Dánsko, USA / 2022 / 100 min.

V únoru 2018 ukončují tři výstřely v domě ve Veľké Mači životy mladého páru. Jejich těla jsou objevena až po čtyřech dnech. Brzy poté se jména Kuciak a Kušnírová stávají symbolem největších protestů na Slovensku.

Investigativní reportér a režisér Matt Sarnecki představuje s detektivní precizností a ve vší srozumitelnosti dlouhou minulost mašinerie korupce a podvodů v nejvyšších patrech slovenské politiky. Sleduje blízké osoby Jána Kuciaka a další novináře a novinářky, kteří díky uniklým tajným datům objevují nové, klíčové důkazy v případu vraždy novináře a jeho partnerky. Komplexnost tohoto detektivního thrilleru dotvářejí také úhly pohledu některých jindy zdráhavých a předtím nezpovídaných postav.

+ DEBATA: Pavla Holcová – zakladatelka a šéfredaktorka investigace.cz, spolupracovnice Jána Kuciaka, Jaroslav Kmenta – investigativní novinář, spisovatel, redaktor časopisu Reportér