fbpx

Jeden svět Ústí nad Orlicí

Jeden svět

festival dokumentárních filmů o lidských právech

25. března — 1. dubna 2023

Malá scéna Ústí nad Orlicí

Jeden svět ústí nad orlicí - Cena Bezpečí

Cena Bezpečí

Doprovodný program

Doprovodný program

Doprovodný program budeme letos hodně ladit k nabízeným filmům. U co největšího množství filmů pozveme širokou paletu zajímavých hostů, kteří budou odborníky na jednotlivá témata festivalu.

Až budeme vědět o nějakých akcích, objeví se tu!

Film Generace A: Ať si dělá každej, co chce + DEBATA

10. března, 17:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Kryštof Zvolánek / Česká republika / 2022 / 81 minut

Jakub Strach alias NobodyListen je úspěšný český DJ a hudební producent. Portrétní snímek o jeho tvorbě a životě lze vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů*ek z klubového prostředí. Během stovek odehraných koncertů a chystání věhlasné party Addict se protagonista filmu musí vyrovnávat s následky zranění ovlivňujícími jeho image. Záběry ze zákulisí koncertů se mísí se scénami každodenního života, v nichž se Nobody zamýšlí i nad temnými stránkami klubové scény, jako jsou drogy nebo misogynie. Při natáčení přitom udeří pandemie a vyjeví existenční nejistoty spojené s prací v kulturním sektoru.


+ DEBATA: Jakub Strach alias NobodyListen – hlavní protagonista filmu, hudebník, jeden z nejznámějších DJ v České republice

After party s DJ NobodyListen a dalšími regionálními DJ‘s

27. března, 15:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Navazující akce na promítání filmu Generace A: Ať si každej dělá, co chce

Hudební akce v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí, na které zahraje Jakub Strach jako DJ NobodyListen společně s regionálními DJs – Bocian, Saxofrancis a FillatheDJ. Večer plný různorodé hudby od stylu dancehall až po hip-hop či vlastní tvorbu vystupujících.

doc. PhDr. Jan Klíma

Přednáška Afrika ve vichru svobody + BESEDA

28. března, 18:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

doc. PhDr. Jan Klíma / akce k dokumentu Bobi Wine: Prezidentské reggae

Jedinečná přednáška předního odborníka na dějiny Afriky doc. PhDr. Jana Klímy, který publikoval více než třicet knižních titulů a řadu odborných studií s touto tématikou a je pravidelným účastníkem mezinárodních afrikanistických kongresů.

Zánik koloniálních impérií v Africe se stal přelomovou událostí 20. století. Desítky nových afrických států, vytvořených většinou jako umělé a etnicky složité celky, vstupují na bouřlivou mezinárodní scénu a musí se vypořádat s dědictvím minulých dekád a zároveň čelit neokolonialismu světových supervelmocí.

Znalost dějin africké dekolonizace je mimořádně užitečná k pochopení současných vztahů a vazeb mezi tímto kontinentem a Evropou.

+ BESEDA: v závěru přednášky bude prostor k zodpovězení posluchačských dotazů a lze ji vřele doporučit jako entrée k následujícímu filmu Bobi Wine: Prezidentské reggae.

Vstupné je dobrovolné

Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta pro studenty gymnázia

31. března, 10:00 » ZUŠ Ústí nad Orlicí

Autor velmi úspěšného podcastu Prohnilí z produkce Seznam Zpráv přednese v sále Základní umělecké školy Ústí nad Orlicí přednášku pro studenty místního gymnázia na téma Práce investigativního novináře.

Projekt české kliniky v Sinjaru

2. dubna, 15:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Středisko Caritas Brno in the World působí v severním Iráku, kde tzv. Islámský stát spáchal jednu z největších genocid 21. století.

Sinjar byl během tří let srovnán se zemí. Od srpna 2017 se pomalu vracejí původní obyvatelé, celá oblast je však neprodyšně uzavřena. Cesta do Sinjaru vede přes 20 vojenských stanovišť. Nedostává se potravin, léčiv či paliva, ale ani humanitární pomoci.

Středisko získalo vzácné  povolení ke vstupu a vybudovalo kliniku v Sinjaru a v Sherfadeenu. Richard Bouda – brněnský fotograf,  který působil spolu s pracovníky Diecézní charity Brno v severním Iráku a na svých fotografiích zachytil život Kurdů a Jezídů po osvobození od nadvlády Islámského státu, nám povypráví o této zkušenosti.

Vstupné je dobrovolné a celé půjde na sbírku SOS Ukrajina

Festivalový stánek

předsálí Malé scény Ústí nad Orlicí

Festivalového stánku se lotos ujímá Scuk.cz, pobočka Ústí nad Orlicí. Jedná se o komunitní farmářské trhy, kde online nakoupíte přímo od lokálních farmářů a malovýrobců.

Nákup probíhá skrze Nákupní skupiny, které sdružují více nakupujících a farmáři tak svezou hromadnou objednávku na jedno místo. Scuknutí s ostatními nakupujícími tak zvyšuje efektivitu celého procesu.

Více se můžete dozvědět na Jednom světě a těšit se můžete také na ochutnávku farmářských produktů.

25. a 26. března + 31. března a 1. dubna.
+ eventuálně další dny podle časové vytíženosti