Doprovodný program

DOPROVODNÝ PROGRAM

Letos jsme si pro vás připravili bohatý doprovodný program, který rozšíří festival po celém městě a nabídne nám další příležitosti se zamyslet nad tím, jak si můžeme být bezpečně blízko.

Motivace v době blahobytu (Přednáška)

2. dubna » Roškotovo divadlo

Pro trenéry, učitele, vychovatele a pro všechny rodiče je určena přednáška Motivace v době blahobytu PhDr. Mariana Jelínka, psychologa, sportovního trenéra (titul mistra světa v hokeji) a mentálního kouče vrcholových sportovců a manažerů, např. Karolíny Plíškové a dříve také Jaromíra Jágra. Jak složité je motivovat „nažranou lvici“ k činnosti a jak tedy motivovat naše děti? Proč je nutné vystupovat ze zóny komfortu? Kdy u člověka nastává proces učení? Jak budovat odolnost dětí? Proč je důležitá emoční vazba k činnosti? K čemu máme motivovat, vést a inspirovat mladé lidi? Nejen na tyto otázky se pokusí přednáška odpovědět, po jejím skončení bude prostor také pro otázky diváků.

Vstupné 200 Kč

TIBET (VÝSTAVA)

7. března – 9. června » Městské muzeum Ústí nad Orlicí

Výstava probíhá od 7. března do 9. června. Na tvorbě výstavy se podílela nezisková organizace Most pro Tibet a výstava mimo jiné připomíná výročí 60 let od Tibetského národního povstání. Návštěvníci výstavy se seznámí s životem dnešních Tibeťanů a s dějinami tohoto pozoruhodného národa.

Po dobu konání festivalu Jeden svět v Ústí nad Orlicí budou mít jeho návštěvníci vstup do Městského muzea v Ústí nad Orlicí zdarma. Stačí jim k tomu na pokladně předložit vstupenku.

Akce se nevztahuje na událost Den pro Tibet.

DEN PRO TIBET

10. dubna » Městské muzeum Ústí nad Orlicí

Ve středu 10. dubna proběhne akce Den pro Tibet. Návštěvníci si vyzkouší hru na tibetské mísy, vyrobí si modlitební praporky nebo mandaly z písku a budou moci ochutnat tradiční tibetské pokrmy. Dopoledne je muzeum vyhrazené žákům základních škol, odpoledne je přístupné všem zájemcům o návštěvu.

Vstupné na akci je 30,- Kč.

PROMÍTEJ I TY

10. dubna, 18:00 » Městské muzeum Ústí nad Orlicí

Ve čtvrtek 18. dubna se Městské muzeum v Ústí nad Orlicí zapojí do projektu Promítej i ty. V hale Hernychovy vily proběhne projekce filmu Stát se tím, kým jsem byl. Film bude promítán od 18:00 hodin. Předtím, od 17:30 hodin, je možné navštívit komentovanou prohlídku výstavy Tibet. Vstup na akci je zdarma.

Vstup je zdarma.

Komunismus a jeho epocha (VÝSTAVA)

29. března – 15. dubna » Mírové náměstí

V roce třicátého výročí konce totality v Československu pořádají Město Ústí nad Orlicí a spolek Spousti plenérovou výstavu Komunismus a jeho epocha. Autorem výstavy je frankfurtský historik a publicista Dr. Gerd Koenen, který na 25 tabulích představuje více než 200 dobových fotografií a dokumentů. Výstava je výzvou k zamyšlení se nad historií komunismu a jeho diktatur, které do značné míry určovaly běh 20. století a kterým se v rámci historického vzdělávání stále dostává příliš málo pozornosti.

“Komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé“, dočteme se mimo jiné na výstavě Komunismus a jeho epocha. Návštěvník tak může naši nedávnou zkušenost s komunistickou diktaturou spatřit v nových souvislostech. Město Ústí nad Orlicí výstavou zahajuje celoroční připomínku Dne boje za svobodu a demokracii, tedy 80. výročí 17. listopadu 1939 a 30. výročí událostí 17. listopadu roku 1989.

Bezpečná blízkost (Happening ZUŠ j. kociana)

6. dubna, 14:00 » Mírové náměstí

Happening výtvarného oboru ZUŠ J. Kociana na téma bezpečná blízkost.

Filmová pitva

6. dubna, 16:30 » Malá scéna

Mnozí naši diváci chodí do kina na dokumentární filmy již více jak 10 let. Pustili jsme jich v Ústí na Jednom světě už skoro 200. Letos vám nabízíme filmovou analýzu, která jde až na dřeň. Zkušený český režisér Jaroslav Kratochvíl pro vás v úvodní festivalový den doslova rozpitvá film Rekonstrukce Utøyi. Dozvíte se: Co vše je v dokumentu autentické a co už je režisérská licence? Co to je dokumentární autenticita? Jak jsou konstruovány charaktery? Co všechno je “příběh” a jak ho následovat? Pojďte se stát na chvíli filmovými pitvaly.

Vstupné na filmovou pitvu je zahrnuto ve vstupném na film “Rekonstrukce Utøyi”

PRACUJI, BYDLÍM, ŽIJI (VÝSTAVA)

6. – 13. dubna » Obchodní centrum Nová Louže

Cyklus fotografií od tandemu autorů Jindřich Beneš a Veronika Oliva. Představuje inspirativní muži a ženy, kteří žijí mimo „škatulku“ svého znevýhodnění. Tanečnice, která zdárně překonala těžký úraz a amputaci, dobrovolník, který se i přes své postižení rozhodl pomáhat druhým nebo tak trochu „rebel“ ve stylu Jamese Deana. Zajímaví lidé a jejich neméně poutavé osudy, které vyzývají k zamyšlení. Někteří z vyfotografovaných jsou (nebo v minulosti byli) klienty společnosti Rytmus Východní Čechy, o.p.s., pod jejíž hlavičkou projekt vznikl.

LÉTAJÍCÍ LÉKAŘI (VÝSTAVA)

6. – 13. dubna » Galerie v Malé scéně

Výstava zachycuje činnost programu MEDEVAC a Programu Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům (Pomoc na místě), prostřednictvím kterých poskytuje Ministerstvo vnitra České republiky lékařskou pomoc a asistenci lidem utíkajícím před válkou nebo znevýhodněným lidem v rozvojových zemích. Fotograf Jiří Pasz strávil dokumentováním české zahraniční pomoci poslední dva roky, fotil v Jordánsku, Iráku, Libanonu i na Ukrajině.

Festivalový stánek – Fair Trade káva a výrobky klientů Stacionáře města Ústí nad Orlicí

6. – 13. dubna » Malá scéna

V našem stánku si bude moci zakoupit fair trade kávu a také výrobky klientů Stacionáře města Ústí nad Orlicí, který nabízí sociální služby pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením.

Milada (Divadlo)

9. dubna, 18:30 » Malá scéna

Proces s Miladou Horákovou a spol. byl vykonstruovaným politickým procesem, kterým se vládnoucí KSČ po roce 1948 snažila upevnit svou mocenskou pozici v Československu. Jelikož celý soudní proces probíhal podle předepsaných scénářů, máme možnost na divadelní prkna přenést děsivou realitu 50. let. Prožijte soudní proces, v němž nehrálo hlavní roli právo, ale nenávist k lidem, pro něž byla svoboda a demokracie skutečnou hodnotou, pro kterou stojí za to bojovat. Hraje Fakultní divadelní společnost (Právnická fakulta Masarykovy univerzity) v obsazení: Milada Horáková – Božena Filipová, Nikola Honzová, Karolína Menšiková/Marie Odstrčilová, Antonie Kleinerová – Markéta Humplíková Jiří Hejda – Vojtěch Hejtmánek, Záviš Kalandra – Martin Dvořáček, Předseda senátu Trudák – Jakub Vostoupal, Prokurátor Urválek – Hynek Vrána, Prokurátor Vieska – Martin Horák Prokurátorka Polednová-Brožová – Kristýna Horková, Prokurátor Kepák – Ilona Jakubčíková Vypravěč – Barbora Roubalová, Režie: Markéta Štěpáníková, Světla: Jan Bednář.

Vstupné dobrovolné