Jeden svět Ústí nad Orlicí

Logo Jeden Svět Ústí nad Orlicí

Jeden svět

festival dokumentárních filmů o lidských právech

26. března — 2. dubna 2022

Malá scéna Ústí nad Orlicí

Logo Jeden Svět Ústí nad Orlicí

CESTY NESVOBODY

Doprovodný program

Doprovodný program

Doprovodný program budeme letos hodně ladit k nabízeným filmům. U co největšího množství filmů pozveme širokou paletu zajímavých hostů, kteří budou odborníky na jednotlivá témata festivalu.

Až budeme vědět o nějakých akcích, objeví se tu!

Představení projektu Bez frází

26. března, 15:30 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Karel Nocar – výkonný ředitel projektu Bez frází, jeden z tahounů výjimečné házenkářské generace a dlouholetý kapitán české reprezentace.

Bez frází je prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti pomocí příběhů, představuje inspiraci myšlenkami a zážitky reálných lidí s reálnými osudy a také nevyčerpatelná zásoba vzorů. Nejen sportovních, ale především vzorů pro rozhodování, kudy se vydat na zásadních křižovatkách života.

Součástí je i představení knih Bez frází, které je možné na místě zakoupit.

Vstupné je dobrovolné a celé půjde na sbírku SOS Ukrajina

Historie ruské emigrace (přednáška)

27. března, 15:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Alexej Kelin – ataman Vševelikého vojska donského v zahraničí, spoluautor Dějin Ruska 20. století, bývalý předseda Rady vlády pro národnostní menšiny, představitel organizace Ruská tradice.

Intelektuál z česko-ruské kozácké rodiny Kelin nabídne připomínku Masarykovy pomoci ruským elitám před sto lety, srovnání ruské emigrace elit před sto lety a novodobé businessová emigrace v posledních letech.

Jaká je současná ruskojazyčná komunita v ČR? Má kozácký národ šanci přežít genocidu metodami 21. století?

Vstupné je dobrovolné a celé půjde na sbírku SOS Ukrajina

Rusko, které skoro nikdo nezná
(cestovatelská přednáška + autorské čtení)

27. března, 16:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Fero Hrabal Kronďák je autor a cestovatel. Roky po Rusku cestuje autostopem, vlaky, maršrutkami, občas pásovými transportéry, na palubě vrtulníku či tankeru. Setkává se intelektuály i dělníky, ministry i pastevci, vědci i šamany, zálesáky, geology a naftaři i polárníky. Rozmlouvá s lidmi různých názorů a vyznání

Své poznatky prezentuje v cestopisech, doplňuje je úvahami a historickými odkazy, zprostředkovává autentické Rusko. Po autorském čtení literárně-politologických cestopisů Cesta na konec světa a zpět budou knihy k zakoupení.

Vstupné je dobrovolné a celé půjde na sbírku SOS Ukrajina

Dospělým ze dne na den - dokumentární film

29. března, 16:30 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Rodiče se o ně nemohou nebo nechtějí starat. Jsou odložené a zažívají velká vnitřní traumata a bolesti. Když se pak mají vydat do dospělého života, neví si rady a tápou. Poté, co opustí dětský domov, setkávají se s nečekanými nástrahami a životními překážkami, které více než polovinu z nich stáhnou na společenské dno. Děti z dětských domovů zažívají při svém přechodu do dospělého života velmi silný náraz. Jejich příprava na tento přechod není systematická, zcela pak chybí doprovázení mladých lidí ve chvíli, kdy DD opustí.

Neexistují např. terénní pracovníci, kteří by jim pomohli zdolat první překážku. Tuto službu suplují neziskové organizace.Film mapuje příběhy několika, dnes již dospělých, lidí, kteří vyrůstali v dětském domově.

Vstupné je dobrovolné a celé půjde na sbírku SOS Ukrajina

Projekt české kliniky v Sinjaru

2. dubna, 15:00 » Malá scéna Ústí nad Orlicí

Středisko Caritas Brno in the World působí v severním Iráku, kde tzv. Islámský stát spáchal jednu z největších genocid 21. století.

Sinjar byl během tří let srovnán se zemí. Od srpna 2017 se pomalu vracejí původní obyvatelé, celá oblast je však neprodyšně uzavřena. Cesta do Sinjaru vede přes 20 vojenských stanovišť. Nedostává se potravin, léčiv či paliva, ale ani humanitární pomoci.

Středisko získalo vzácné  povolení ke vstupu a vybudovalo kliniku v Sinjaru a v Sherfadeenu. Richard Bouda – brněnský fotograf,  který působil spolu s pracovníky Diecézní charity Brno v severním Iráku a na svých fotografiích zachytil život Kurdů a Jezídů po osvobození od nadvlády Islámského státu, nám povypráví o této zkušenosti.

Vstupné je dobrovolné a celé půjde na sbírku SOS Ukrajina

Festivalový stánek

předsálí Malé scény Ústí nad Orlicí

Letos se Vás ve festivalovém stánku představí bezobalové hokynářství, které sídlí při Rodinném centru Srdíčko.

Prodej během festivalu je zajištěn dobrodavači z obchůdku, který můžete navštívit v Jednotě bratrské denně od 15 do 18 hodin.