fbpx

Jeden svět Ústí nad Orlicí

Jeden svět

festival dokumentárních filmů o lidských právech

25. března — 1. dubna 2023

Malá scéna Ústí nad Orlicí

Jeden svět ústí nad orlicí - Cena Bezpečí

Cena Bezpečí

O festivalu

O festivalu

Jeden svět Ústí nad Orlicí je regionální variantou mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na tématiku lidských práv.

Festival pracuje s širokou definicí lidských práv, a proto v programu najdete nejen filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu.

Regionální festival Jeden svět v Ústí nad Orlicí každoročně organizuje SPOUSTI, z.s. v prostorách ústecké Malé scény. Letošní ročník je již 15. iterací a za tolik let si v Ústí i blízkém okolí našel své příznivce z řad veřejnosti i škol.

Letošní téma

Jeden svět ústí nad orlicí - Cena Bezpečí

Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Pojítkem mezi nimi je téma letošního, dvacátého pátého ročníku festivalu, Cena bezpečí.

„Všemi filmy letošního ročníku prostupuje téma nejistoty a hledání bezpečí. Ať už jde o pocity finančního zajištění, rodinného zázemí anebo jistoty garantovaných státem, pro každého z nás znamenají tato spojení něco jiného. I cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. 

Jeden svět každoročně promítá filmy ze všech koutů světa o životech lidí, které nám mohou být vzdálené. Díky zážitkům z kina a síle dokumentárního filmu je ale můžeme na chvíli okusit téměř na vlastní kůži. Tyto vzdálené osudy se nám tak kdykoliv mohou snadno stát velmi blízkými.
Jeden svět kromě výjimečných dokumentárních filmů přináší i celou řadu diskusí následujících po filmových projekcích.

Výtěžek festivalu

Viktorka Čejková, na jejíž pomoc půjde výtěžek festivalu Jeden Svět Ústí nad Orlicí

Viktorka Čejková

Výtěžek festivalu dostane malá Viktorka Čejková a její rodina. Finanční prostředky rodině pomohou zvládat situaci spojenou se zatím nevyléčitelným onemocněním.
Viktorka trpí metabolickou chorobou zvanou Mukopolysacharidóza IIIA, která způsobuje hromadění škodlivých látek na důležitých orgánech.

Kontakty na SPOUSTI

Petr Kulhavý

předseda SPOUSTI, hlavní organizátor

Alice Červinková

koordinátorka školních projekcí

Jakub Tesařík

správa webu, grafika, marketing, doprovodný program festivalu

Michal Špitálský

správa webu, grafika, marketing

SPOUSTI – Spolek pro organické Ústí, z. s.
Na Štěpnici 1272
Ústí nad Orlicí
562 06

SPOUSTI, z.s. - organizátor festivalu Jeden vět Ústí nad Orlicí

Regionální sponzoři

Všichni sponzoři budou doplněni v blízké době

Roman Dostálek

Promítání Jednoho světa se koná v Malé scéně v Ústí nad Orlicí