fbpx

Jeden svět Ústí nad Orlicí

Jeden svět Ústí nad Orlicí

Malá scéna 6/4—13/4 2024

Bobi Wine: Prezidentské reggae / Bobi Wine: The People’s President

Bobi Wine: Prezidentské reggae / Bobi Wine: The People's President

Datum / čas
28. 03. - 19:30 - 22:30

Místo konání
Malá scéna Ústí nad Orlicí


Bobi Wine: Prezidentské reggae / Christopher Sharp, Moses Bwayo / Uganda, Velká Británie, USA / 2022 / 114 minut

Uganda je demokracií jen na papíře. O tom se přesvědčil i charismatický opoziční politik a populární reggae hudebník Bobi Wine, když během prezidentské kampaně čelil špinavým praktikám svého politického soupeře. Dokument vypráví příběh zrodu politické hvězdy.

V Ugandě léta vládl diktátor Idi Amin. Když jej v roce 1986 vystřídal Yoweri Museveni, lidé doufali v nový začátek. Místo toho došlo k nárůstu korupce, neskončilo ani zatýkání a mučení názorových oponentů. Lidovým hrdinou se stal zpěvák z ghetta Robert Kyagulanyi, známější jako Bobi Wine. V roce 2021 se rozhodl kandidovat na prezidenta. Film natočený s naléhavostí jeho chytlavých protestsongů se nejdříve ohlíží za Wineovým rychlým politickým vzestupem. Následně zaznamenává průběh kampaně, odehrávající se kvůli násilným incidentům v atmosféře strachu a nejistoty. Politik reprezentující stanovisko velké části obyvatelstva přesto neztrácí víru v demokracii.

+ DEBATA: doc. PhDr. Jan Klíma – historik, vysokoškolský pedagog, odborník na dějiny Afriky, významná osobnost našeho regionu

Rezervace

Rezervace jsou uzavřeny.

Zpět na program