fbpx

Jeden svět Ústí nad Orlicí

Jeden svět

festival dokumentárních filmů o lidských právech

25. března — 1. dubna 2023

Malá scéna Ústí nad Orlicí

Jeden svět ústí nad orlicí - Cena Bezpečí

Cena Bezpečí

Máte zakázku + DEBATA

Máte zakázku + DEBATA

Datum / čas
28. 03. - 18:30 - 21:00

Místo konání
Malá scéna Ústí nad Orlicí


Máte zakázku / Shannon Walsh / Kanada, Francie / 2021 / 88 minut

Řidička Uberu v USA, doručovatel jídla na kole v Číně, přepisovatel audia z Nigerie či britský hodinový manžel – přes všechny rozdíly mají jedno společné. Jejich pracovní život řídí aplikace v mobilním telefonu.

Zakázková ekonomika vznikla na začátku tisíciletí s rozvojem internetu. Její hodnota dnes celosvětově odpovídá asi 5 bilionům dolarů a odhaduje se, že v roce 2025 se na ní bude podílet přes 500 milionů lidí. Zatímco platformy jako Uber, Amazon či Deliveroo bohatnou, jejich pracovníci mnohdy živoří. Zákony, jež by je chránily jako běžné zaměstnance, neexistují, proto žijí v permanentní nejistotě, vystaveni rozmarům zákazníků, pod neustálým dohledem aplikací a pro většinu společnosti zůstávají neviditelní. Kanadská režisérka Shannon Walsh se rozhodla dát jim ve svém dokumentu hlas a skrze příběhy několika z nich odhaluje reálnou cenu zakázkových služeb.

+DEBATA: Kateřina Smejkalová – česká politoložka, věnuje se tématům spjatým s digitalizací práce, genderovou problematikou a také sociologií technologického vývoje a Petr Šigut – člen představenstva České asociace sdílené ekonomiky, spoluzakladatel úspěšného startupu, platformy Hlídačky.cz

Rezervace

Rezervace jsou uzavřeny.

Zpět na program